166k views
5 votes
A boat moves initially at 10 m/s, then accelerates at 2 m/s^2 for 10 s. What is the velocity of the boat after 10 s?

User Czimi
by
6.7k points

1 Answer

3 votes

Answer:

30m/s

Step-by-step explanation:

acceleration is the change in velocity of a body with respect to time

a = v-u/t

v is the final velocity

u is the initial velocity = 10m/s

t is the time taken = 10s

a is the acceleration = 2m/s²

substitute the values into the formula

2 = v-10/10

cross multiply

20 = v-10

v = 20+10

v = 30m/s

Hence the velocity of the body after 10s is 30m/s

User Cecilphillip
by
7.7k points