224k views
3 votes
Calculate the molar mass (in g/mol) of the anhydrous and hydrated forms of copper ii chloride

User AerandiR
by
7.4k points

1 Answer

3 votes

Answer:


M_(CuCl_2)=134.44g/mol\\\\M_(CuCl_2\ H_2O)=152.44g/mol\\\\M_(CuCl_2\ 2H_2O)=170.44g/mol

Step-by-step explanation:

Hello,

In this case, since anhydrous copper (II) chloride is CuCl₂ whose molar mass is:


M_(CuCl_2)=m_(Cu)+m_(Cl)*2=63.54+35.45*2=134.44g/mol

We can also find copper (II) chloride both monohydrate and dihydrate as CuCl₂·H₂O and CuCl₂·2H₂O respectively, whose molar masses are:


M_(CuCl_2\ H_2O)=m_(Cu)+m_(Cl)*2+m_(H_2O)=63.54+35.45*2+18=152.44g/mol\\\\M_(CuCl_2\ 2H_2O)=m_(Cu)+m_(Cl)*2+m_(H_2O)*2=63.54+35.45*2+18*2=170.44g/mol

Best regards.

User Mbieren
by
6.9k points