178k views
3 votes
Tariq is comparing the prices of various packages of golf tees at a sporting goods store. He finds a package of 8 golf tees that costs $2.00. What is the unit rate for each golf tee?

User Skyfish
by
7.4k points

1 Answer

3 votes

Answer:

$0.25

Explanation:

To find unit rate divide number of shirts by cost of package

$2.00/8 = $0.25

So each individual golf tee costs $0.25

User Enethion
by
8.4k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories