126k views
4 votes
A 2-column table with 4 rows. Column 1 is labeled Size of Container with entries 12 ounces, 16.3 ounces, 28 ounces, 64 ounces. Column 2 is labeled Price with entries 4 dollars and 20 cents, 6 dollars and 19 cents, 8 dollars and 40 cents, 21 dollars and 12 cents.

The local grocery store sells different sizes of peanut butter. Find the unit prices for each size container, and then identify the best deal.


12 oz: $

per oz

16.3 oz: $0.38 per oz


28 oz: $

per oz

64 oz: $

per oz

Which size is the best deal?

2 Answers

4 votes

Answer:

28oz

Explanation:

User Genfood
by
5.1k points
2 votes

Answer:

12 oz: $0.35 per oz

16.3 oz: $0.38 per oz

28 oz: $0.30 per oz

64 oz: $0.33 per oz

Which size is the best deal?

28 oz

Step-by-step explanation: it gave me the right answer after.

User Stanislas
by
5.2k points