A 2-column table with 4 rows. Column 1 is labeled Size of Container with entries 12 ounces, 16.3 ounces, 28 ounces, 64 ounces. Column 2 is labeled Price with entries 4 dollars and 20 cents, 6 dollars and 19 cents, 8 dollars and 40 cents, 21 dollars and 12 cents.
The local grocery store sells different sizes of peanut butter. Find the unit prices for each size container, and then identify the best deal.
12 oz: $
per oz
16.3 oz: $0.38 per oz
28 oz: $
per oz
64 oz: $
per oz
Which size is the best deal?