Answer:
10.1m/s
Step-by-step explanation:
Using the equation of motion v² = u²+2as where;
v is the final velocity
u is the initial velocity
a is the acceleration due to gravity
s is the height of fall
Given
u = 2.0m/s
s = 5.0m
g = 9.81m/s²
Required
final velocity of the book in m/s
Substitute the given parameters into the formula;
v² = u²+2as
v² = 2²+2(9.81)(5)
v² = 4+98.1
v² = 102.1
v = √102.1
v = 10.1m/s
Hence the final velocity of the book in m/s is 10.1m/s