153k views
4 votes
Two identical conducting spheres, fixed in place, attract each other with an electrostatic force of 0.0900 N when their center-to-center separation is 48.5 cm. The spheres are then connected by a thin conducting wire. When the wire is removed, the spheres repel each other with an electrostatic force of 0.0528 N. Of the initial charges on the spheres, with a positive net charge, what was (a) the negative charge on one of them and (b) the positive charge on the other? (Assume the negative charge has smaller magnitude.)

User Furins
by
6.8k points

1 Answer

6 votes

Answer:

(a)
-0.75\mu Coulomb

(b)
3.1 \mu Coulomb

Step-by-step explanation:

Let
q_1 be the positive charge, in Coulumb, on the one sphere and
q_2 be the negative charge, in Coulumb, on the other sphere, where
q_(1) > q_2.

The center-to-center distance between the spheres is,


d=48.5 cm=0.485 m.

From Coulomb's law, the magnitude of the force,
F, between two point charges having magnitudes
q_1 \& q_2, separated by distance,
d, is


F=\frac {1}{4\pi\epsilon_0}(q_1q_2)/(d^2)\;\cdots(i)

where,
\epsilon_0 is the permittivity of free space and


\frac {1}{4\pi\epsilon_0}=9* 10^9 in SI units.

So, using equation (i), the attractive force between both the spheres is


9* 10^9(q_1q_2)/((0.485)^2)=0.09


\Rightarrow q_1q_2=2.35225* 10^(-12)


\Rightarrow q_1q_2= 2.35225 \mu^2 [as
\mu=10^{-6]


\Rightarrow q_2=(\mu^2 2.35225)/(q_1)\;\cdots (ii)

When both the sphere is connected by a thin conducting wire, then redistribution of charge take place and net charge , on combining both the spheres, is
q_1-q_2 ( as
q_1>q_2).

Finally, the charge density on both the sphere will be the same.

Given that, both the sphere are identical, so, the quantity of charges on of charged on both the conducting spheres, after removing the conduction wire, will be the same.

So, the net charge on the individual sphere is


\frac {q_1-q_2}{2} which is positive in nature.

From equation (i), the repulsive force between the spheres is


9* 10^9* ((q_1-q_2)(q_1-q_2))/(4* 0.485^2)=0.0528


\Rightarrow (q_1-q_2)^2=5.52\mu^2 [ as
\mu=10^(-6)]


\Rightarrow q_1-q_2=2.35\mu\;\cdots(iii)


\Rightarrow q_1 - (\mu^2 2.35225)/(q_1)= 2.35\mu [using equation (ii)]


\Rightarrow q_1^2- 2.35\mu q_1- 2.35225\mu^2=0


\Rightarrow q_1=3.1 \mu or
-0.76 \mu

Taking positive sign as
q_1 is the magnitude of charge.

So, for
q1=3.1 \mu


q_2=3.1- \mu- 2.35\mu=0.75 \mu [from equation (iii)]

Hence,

(a) Negative charge on one of the spheres is,


q_2=-0.75 \mu Coulomb.

(b) Positive charge on the other sphere is,


q_1=3.1 \mu Coulomb.

User Jojie
by
7.9k points