47.1k views
2 votes
Please help!!

Gargantua bought 2 rakes (one to use as a backscratcher and the other to use as a comb) and 2 shovels
(both to use as spoons). If the rakes cost $15 each, and the bill for all the items (rakes and shovels
combined) was $52, how much did each shovel cost?

User Kadie
by
7.4k points

1 Answer

2 votes
I answer for one shoves is 11pound and two is 22pound sorry if it is wrong
User Ademarizu
by
8.1k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.