69.0k views
3 votes
at the store brand A potato chips were $11.92 for 4 bags brand B potato chips were $11.34 for 6 bags which brand is a cheaper price ?

User Yarl
by
4.6k points

2 Answers

2 votes

Answer:

Brand B chips are more cost-effective.

Explanation:

Start by dividing the price by the amount of bags of chips you get for the price. That will give you the price per bag. Then compare the two. Which one has a higher price per bag? Brand A has a price per bag of 2.98. Brand B has a price per bag of 1.89. Therefore, Brand B is a cheaper brand.

User Cmrichards
by
5.9k points
3 votes
Brand B was cheaper in price
User Zeroef
by
5.4k points