menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Look at the table showing prices of orange juice. Prices of Orange Juice Pint (16 oz) Quart (32 oz) Half-Gallon (64 oz) Gallon (128 oz) $1.28 $1.92 $4.48 $11.52 Which is the bes…
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Ask a Question
Look at the table showing prices of orange juice. Prices of Orange Juice Pint (16 oz) Quart (32 oz) Half-Gallon (64 oz) Gallon (128 oz) $1.28 $1.92 $4.48 $11.52 Which is the bes…
asked
Jul 5, 2021
175k
views
2
votes
Look at the table showing prices of orange juice.
Prices of Orange Juice
Pint (16 oz)
Quart (32 oz)
Half-Gallon (64 oz)
Gallon (128 oz)
$1.28
$1.92
$4.48
$11.52
Which is the best value for buying orange juice?
pint
quart
half-gallon
gallon
Mathematics
high-school
Nyce
asked
by
Nyce
8.1k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
2
votes
Answer:
the answer will be B quart
Explanation:
Araxia
answered
Jul 7, 2021
by
Araxia
8.9k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
5
votes
Answer:
B quart
Explanation:
Prany
answered
Jul 9, 2021
by
Prany
9.0k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Apr 5, 2021
234k
views
Look at the table showing prices of orange juice. V Prices of Orange Juice Quart (32 oz) Half-Gallon (64 oz) $1.92 $4.48 Pint (16 oz) $1.28 Gallon (128 oz) $11.52 Which is the best value for buying orange
CarlosV
asked
Apr 5, 2021
by
CarlosV
8.1k
points
Mathematics
college
2
answers
2
votes
234k
views
asked
Jun 24, 2024
50.5k
views
Customary American Units of Capacity 1 cup = 8 ounces 1 pint = 2 cups or 16 ounces 1 quart = 2 pints, 4 cups, or 32 ounces 1 gallon = 4 quarts, 8 pints, 16 cups, or 128 ounces 5 quarts 4 pints =____ pints
Icasimpan
asked
Jun 24, 2024
by
Icasimpan
8.2k
points
Mathematics
college
1
answer
4
votes
50.5k
views
asked
Oct 24, 2020
210k
views
pint is 16 ounces and the price is $3.98 and quart is 32 ounces and the price is $5.98 and gallon is 128 and the price is $34.99 what is the unit rate to the neatest cent per ounce for each
Rashedul Islam Sagor
asked
Oct 24, 2020
by
Rashedul Islam Sagor
7.9k
points
Mathematics
middle-school
1
answer
1
vote
210k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Categories
All categories
Mathematics
(3.7m)
History
(955k)
English
(903k)
Biology
(716k)
Chemistry
(440k)
Physics
(405k)
Social Studies
(564k)
Advanced Placement
(27.5k)
SAT
(19.1k)
Geography
(146k)
Health
(283k)
Arts
(107k)
Business
(468k)
Computers & Tech
(195k)
French
(33.9k)
German
(4.9k)
Spanish
(174k)
Medicine
(125k)
Law
(53.4k)
Engineering
(74.2k)
Other Questions
What is .725 as a fraction
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org