31.6k views
2 votes
Coffee is on sale for $7.99/lb.

If Callie buys 1.5 pounds of
coffee, how much will it cost?

User Barbsan
by
5.9k points

2 Answers

7 votes

Answer:

11.99 is the answer

User Graywh
by
5.0k points
2 votes

Answer:

$11.99

Explanation:

7.99/2 = 3.995

3.995 rounds up to 4

7.99 + 4 = 11.99

User Paras Korat
by
5.3k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.