211k views
2 votes
David pays $2.99 for a bag of 13 tangerines.

Find the unit price in dollars per tangerine.
If necessary, round your answer to the nearest cent.


Can you please hurry and help!!

User Ivan Chaer
by
5.2k points

2 Answers

3 votes

Answer:

$0.23 per tangerine

Explanation:

Divide 13 by $2.99...

User Xiong Chiamiov
by
5.1k points
2 votes

Answer:

$0.23

Explanation:

2.99 / 13 = 0.23

User Paulgavrikov
by
5.4k points