10.7k views
5 votes
A bag of pecans costs $3.84. If

each bag contains 40 pecans,
how much would one pecan cost?

User Nidalpres
by
5.5k points

1 Answer

0 votes

Answer:

0.096 but since its money, it would be about 10 cents.

Explanation:

to get the price for one pecan you would have to divide

3.84 by 40 just like you would have to divide 40 by 40 to get 1 pecan.

User Deinumite
by
5.1k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.