156k views
2 votes
David's airplane trip took 3.8 hours. For one-half of that time, the airplane flew at a speed of 680 miles per hour, and for the rest of the time, it flew at a speed of 740 miles per hour. What distance did David travel?

User Abdoulsn
by
8.3k points

1 Answer

7 votes

Answer:

2,698 mi

Explanation:

3.8 hr × 1/2 = 1.9 hr

680 mi/hr × 1.9 hr = 1,292 mi

740 mi/hr × 1.9 hr = 1,406 mi

1,292 mi + 1,406 mi = 2,698 mi

User DrKreso
by
6.7k points