Answer: a. y= 0.5x+13
b. 460 cups of coffee are produced if the cost of production is $243.00.
Explanation:
Let x= Number of cups of coffee
y= cost of x cup
a. Let y =mx+c which is a linear equation
According to the question,


Subtract (i) from (ii), we get

Put value of m in (i), we get

Put value of m and c in the linear equation ,. we get y= 0.5x+13
b. Put y= 243

Hence, 460 cups of coffee are produced if the cost of production is $243.00.