5.7k views
0 votes
$36 for 4 pounds of shrimp as a unit rate

User Bobbe
by
6.0k points

2 Answers

4 votes

Answer: $9 per pound

Explanation:

The unit rate is the amount of money per pound of shrimp.

Divide the money by the number shrimp to find the unit rate.

36 / 4 = 9

The unit rate is $9 per pound.

User Tsukasa
by
6.8k points
6 votes

Answer:

$9/ per pound of shrimp

Explanation:

User LordWilmore
by
6.5k points