Given :
Height of a falling object t seconds after being dropped from a height of 262 feet is given by f(t)= 262-16t^2 feet.
To Find :
The average velocity between times t=3 and t=4 s .
Solution :
Velocity is given by :
Now , average velocity is given by :

Hence , this is the required solution .