74.0k views
1 vote
TCBW last year had an average collection period (days sales outstanding) of 33 days based on accounts receivable of $350,000. All of the firm's sales are made on credit. The firm expects sales this year to be the same as last year. However, the company has begun a new credit policy that should lower the average collection period to 28 days. If the new average collection period is attained, what will the firm's accounts receivable balance equal

User GetName
by
6.9k points

1 Answer

5 votes

Answer:

$296,969.70

Step-by-step explanation:

Days of sales outstanding = number of days in a period / receivables turnover

Receivables turnover = revenue / average receivables

33 = 365 / receivables turnover

receivables turnover = 11.060606

11.060606 = revenue / $350,000

revenue = $3,871,212.12

with the new policy and same revenue :

28 = 365 / receivables turnover

receivables turnover = 13.035714

13.035714 = $3,871,212.12 / average receivables

= $296,969.70

User Mcatach
by
6.7k points