37.7k views
2 votes
Deborah bought a bag of 8 pounds of coffee beans for $55.92 at a local bulk store.

What is the price per pound of coffee beans? Write the number with the $.

User Shoyer
by
7.1k points

1 Answer

1 vote
you have to dived $55.92 by 8lbs which gives you $6.99
User Henrique Forlani
by
8.7k points