194k views
5 votes
Apples cost $2 each, while oranges cost $3 each. Maria purchased 10 fruits in total and spent $22. How many apples did she buy?​

2 Answers

7 votes

Explanation:

Assume that Maria bought all apples. Then the 10 fruits would cost $2 * 10 = $20. However, the actual value is $2 more.

By converting an apple to an orange, the cost will increase by $1. Since we need to increase by $2, there should be 2 oranges.

Hence there are 10 - 2 = 8 apples.

User Chris Craft
by
5.4k points
5 votes

Answer:

Maria bought 8 apples.

Explanation:

given:

Apples cost $2 each, while oranges cost $3 each. Maria purchased 10 fruits in total and spent $22.

find:

How many apples did she buy?​

solution:

apples (a) + oranges (o) = 10 ------------- eq.1

$2 apple (a) + $3 orange (o) = $22 -------eq.2

first solve orange from eq.1

a = 10 - o

now, substitute orange in eq.2

2(10 - o) + 3 o = $22

simplify:

20 - 2 o + 3 o = 22

o = 2

solve a using o = 2

a = 10 - 2

a = 8

therefore,

Maria bought 8 apples.

User Joe Scylla
by
5.7k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.