154k views
5 votes
A 2-yard piece of copper wire costs $68.70. What is the price per foot?

User Morph
by
4.9k points

2 Answers

4 votes
2 yard= 6 feet
6 feet of wire costs $68.70
68.70 divided by 6 = 11.45
1 foot of copper wire costs $11.45
Hope this helps! Sorry if wrong
User Pyprohly
by
5.3k points
2 votes

Answer:

hey hey hey hey hye hye heyr32klq,adm.

Explanation:

User Yury Bayda
by
5.8k points