44.1k views
0 votes
Suppose tortilla Chips cost 25.5 cents per ounce. What would a bag of chips cost if it contained 23oz?

User RhapX
by
5.3k points

1 Answer

5 votes

Answer:

586.5 cents

Explanation:

if one ounce costs 25.5 cents and the bag contains 23 oz, you multiple 25.5 by 23 to get 586.5

User Lavor
by
5.6k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.