129k views
4 votes
A train left newyorkat 10:00am and arrived in washington at 1:45pm . If the distance between the two cities in 225 miles, what was the average rate of speed of the train

User WaZ
by
6.7k points

1 Answer

5 votes

Answer:

60 mph

Explanation:

A train left New York at 10:00 am

The train arrived at Washington at 1:45pm

The distance between the two cities is 225 miles

The average rate of speed can be calculated as follows

Distance= 225 miles

Time= 3 hours 45 minutes

= 3.75hrs

= distance/time

= 225/3.75

= 60 mph

Hence the average rate of speed of the train is 60 mph

User Nilsinelabore
by
6.9k points