201k views
4 votes
Gabby is in the bulk section at the grocery store she measures out and purchase is 5.5 pounds of almonds which cost her $20.90 what is her unit cost in dollars per ounces

User PrasadK
by
5.5k points

1 Answer

3 votes

Answer:

Cost per ounce= $0.2375

Explanation:

Giving the following information:

Gabby is in the bulk section at the grocery store she measures out and purchases are 5.5 pounds of almonds which cost her $20.90.

We know:

1 pound= 16 ounces

First, we need to calculate the cost per pound:

Cost per pound= 20.9/5.5= $3.8

Now, for one ounce:

Cost per ounce= 3.8/16

Cost per ounce= $0.2375

User Galvan
by
5.6k points