Answer:
Cost per ounce= $0.2375
Explanation:
Giving the following information:
Gabby is in the bulk section at the grocery store she measures out and purchases are 5.5 pounds of almonds which cost her $20.90.
We know:
1 pound= 16 ounces
First, we need to calculate the cost per pound:
Cost per pound= 20.9/5.5= $3.8
Now, for one ounce:
Cost per ounce= 3.8/16
Cost per ounce= $0.2375