52.2k views
1 vote
A store is selling 10 apples for 5.99 what is a cost of one apple?

1 Answer

4 votes

Answer:

~$0.60

Explanation:

Divide 10 with 5.99:

5.99/10 = 0.599

Round to the nearest hundredths.

0.599 rounded to the nearest hundredths = ~0.60

~$0.60 is the cost of one apple.

User Achennu
by
6.8k points