207k views
5 votes
WHAT IS THE DENSITY OF MERCURY IF 294.5 mL of the liquid metal has a mass of 4005g?

1 Answer

2 votes

Answer:

The answer is

13.60 g/mL

Step-by-step explanation:

In order to find the density of a substance we use the formula


density = (mass)/(volume)

From the question

volume of mercury = 294.5 mL

mass = 4005 g

The density of mercury is


density = (4005)/(294 .5) \\ = 13.59932088...

We have the final answer as

13.60 g/mL

Hope this helps you

User Shuvalov
by
6.4k points