14.5k views
4 votes
PLZ HELP ME WITH THIS!!!!!

PLZ HELP ME WITH THIS!!!!!-example-1

1 Answer

4 votes

First, divide to find the unit price.

14.25 / 3 = $4.75 per bag

Second, multiply by how much he wants to buy.

4.75 * 6 = $28.50 for 6 bags of dog food.

Best of Luck!

User Konrados
by
8.4k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories