152k views
3 votes
Assume that bananas cost $0.50 in 2002 and $1 in 2007, whereas pears cost $1 in 2002 and $1.50 in 2007. Suppose that 4 bananas were produced in 2002 and 5 in 2007, whereas 3 pears were produced in 2002 and 4 in 2007. Calculate the nominal GDP in 2002 and 2007, the real GDP (in 2002 prices) in 2007, the GDP deflators in 2002 and 2007 using 2002 prices. Finally, using the GDP deflators that you just calculated, find the implicit inflation between 2002 and 2007.

1 Answer

6 votes

Answer:

Real GDP [2002] = 5, Real GDP [2007] = 6.5, Nominal GDP [2002] = 5, Nominal GDP [2007] = 11

GDP Deflator = 169, Implicit Inflation rate = 69%

Step-by-step explanation:

Real GDP is the value of goods & services produced, at base year prices. Current year = 2007, Base year = 2002 here.

2002 : Qb = 4 , Qp = 3 , Pb = 0.5 , Pp = 1

2007 : Qb = 5 , Qp = 4 , Pb = 1 , Pp = 1.5

Real GDP [2002] = Pb(02) Qb(02) + Pp(02) Qp(02)

= (0.5)4 + 1(3) = 2 + 3 = 5

Real GDP [2007] = Pb(02) Qb(07) + Qp(07) Pp(02)

= 0.5 (5) + 1 (4) = 2.5 + 4 = 6.5

Nominal GDP [2002] = Pb(02) Qb(02) + Pp(02) Qp(02)

= (0.5)4 + 1(3) = 2 + 3 = 5

Nominal GDP [2007] = Pb(07) Qb(07) + Pp(07) Qp(07)

= 1 (5) + 1.5 (4) = 5 + 6 = 11

GDP Deflator [currrent year 07] = Nominal GDP (07) / Real GDP (07) x 100

(11 / 6.5) x 100 ~ 169

So, implicit inflation rate is 69%

User Nazimboudeffa
by
7.0k points