18.3k views
4 votes
You bought a magazine for $4 and 4

Snickers bars right before checkout. You
spent a total of $10. How much was each
snickers bar?

User Bill Mote
by
8.0k points

2 Answers

4 votes
The snickers bar would be $1.50
4 votes
All you need to do is subtract 4 from 10 which is 6. Then since you have four snickers bars divide six by 4. Making each snickers bar $1.50.
User Trinh Hieu
by
7.7k points