Answer and Explanation:
The computation of each point is shown below:-
Overhead rate per direct labor cost = $900,000 ÷ $500,000
= 180%
Overhead rate per direct labor hour = $900,000 ÷ 50,000
= $18
Overhead rate per machine hour = $900,000 ÷ 100,000
= $9
The Journal entry is shown below:-
Work in process Inventory Dr, $2,800 ($900 + $1,200 + $700)
Manufacturing Overhead Dr, $600
To Raw Materials Inventory $3400
(Being raw material inventory is recorded)
Work in process Inventory Dr, $28,000
Manufacturing Overhead Dr, $8,000
To Service Salaries and Wages $36,000
Work in process Inventory Dr, $7,000 ($28000 × 25%)
To Manufacturing Overhead $7,000
(being the manufacturing overhead is recorded)