117k views
2 votes
A local bake shop sells a box of a dozen muffins for $10.20 what is the unit price of the muffins

1 Answer

4 votes

Answer:

$0.85

Explanation:

A dozen = 12

A dozen is sold for $10.20.

Divide: 10.20/12 = 0.85

$0.85 is the unit price of the muffins.

~

User Walknotes
by
5.6k points