201k views
2 votes
Mr. Drew bought 2.5 cubic yards of mulch for $62.90. How much does one cubic yard cost?

User Richzilla
by
4.6k points

2 Answers

5 votes

Answer:

$25.16

Explanation:

62.90/2.5=25.16

User Seby
by
5.4k points
5 votes

Divide total cost by amount bought:

62.90 / 2.5 = 25.16

One cubic yard cost $25.16

User Momobo
by
5.0k points