83.8k views
3 votes
Find each unit rate. $3.00 for 150 golf tees a. $0.02 per golf tee c. $50.00 per golf tee b. $153.00 per golf tee d. $0.2 per golf tee Please select the best answer from the choices provided A B C D

2 Answers

5 votes

Answer:

A. $0.02 per golf tee

Step-by-step explanation:

User Sebastian S
by
5.4k points
3 votes

Answer: a. $0.02 per golf tee

Step-by-step explanation:

It is said that 150 golf tees would cost $3. The price of one Tee can be denoted by x.

150x = 3

x = 3/150

x = $0.02

To check this answer;

0.02 * 150 golf tees = $3

User Finbar
by
5.2k points