Answer:
The wavelength of the wave is 1 m
Step-by-step explanation:
Given;
mass of the string, m = 20 g = 0.02 kg
length of the string, L = 3.2 m
tension on the string, T = 2.5 N
the frequency of the wave, f = 20 Hz
The velocity of the wave is given by;

where;
μ is mass per unit length = 0.02 kg / 3.2 m
μ = 6.25 x 10⁻³ kg/m

The wavelength of the wave is given by;
λ = v / f
λ = (20 m/s )/ (20 Hz)
λ = 1 m
Therefore, the wavelength of the wave is 1 m