menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Dan bought these items for school: 2 pens at $0.75 each, 1 notebook at $1.99, a package of pencils for 25 cents. How much change would Dan get if he gave the cashier a 5 dollar …
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Ask a Question
Dan bought these items for school: 2 pens at $0.75 each, 1 notebook at $1.99, a package of pencils for 25 cents. How much change would Dan get if he gave the cashier a 5 dollar …
asked
Aug 13, 2021
150k
views
2
votes
Dan bought these items for
school: 2 pens at $0.75 each, 1
notebook at $1.99, a package of
pencils for 25 cents. How much
change would Dan get if he gave the
cashier a 5 dollar bill?
Mathematics
high-school
Pratheep
asked
by
Pratheep
7.6k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
2
votes
The answer is: Dan would get $1.26 in change if he gave the cashier a 5 dollar bill.
Aeolus
answered
Aug 20, 2021
by
Aeolus
8.4k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Oct 21, 2019
76.6k
views
Mary and dan went to a bookstore. mary bought 2 notebooks and 3 pens for $14.50. dan bought 1 notebook and 2 pens for $7.50. how much does one notebook cost?
Eeerahul
asked
Oct 21, 2019
by
Eeerahul
7.7k
points
Mathematics
high-school
1
answer
0
votes
76.6k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Categories
All categories
Mathematics
(3.7m)
History
(955k)
English
(903k)
Biology
(716k)
Chemistry
(440k)
Physics
(405k)
Social Studies
(564k)
Advanced Placement
(27.5k)
SAT
(19.1k)
Geography
(146k)
Health
(283k)
Arts
(107k)
Business
(468k)
Computers & Tech
(195k)
French
(33.9k)
German
(4.9k)
Spanish
(174k)
Medicine
(125k)
Law
(53.4k)
Engineering
(74.2k)
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org