40.6k views
20 votes
Determine the molarity of a solution with a volume of 437. mL and 0.590 mol of

solute dissolved.
Answer:

User Muszeo
by
7.6k points

1 Answer

11 votes

Answer:

= 1.35M

Step-by-step explanation:

data:

volume = 437ml

= 437 /1000

= 0.437dm^3

no. of moles = 0.590 moles

solution:

molarity =
(no. of moles)/(volume in dm^3)

= 0.590 / 0.437

molarity = 1.35M

User Talyric
by
7.2k points