27.1k views
3 votes
a beaker contains 0.250 l of liquid. a student pours 0.00385 L of liquid out of the beaker. How much liquid remains in the beaker? choose the value reported with the correct number of significant figures

User Josh Close
by
6.5k points

1 Answer

2 votes

Answer:

The volume of the liquid remaining in the beaker is 0.24615 l

Step-by-step explanation:

The initial volume of liquid in the beaker = 0.250 l

The volume of liquid the student pours out of the beaker = 0.00385 l

The volume of liquid remaining in the beaker, V, is given as follows;

V = The initial volume of liquid in the beaker - The volume of liquid the student pours out of the beaker

Therefore, we have;

V = 0.250 l - 0.00385 l = 0.24615 l

The volume of the liquid remaining in the beaker is 0.24615 l.

User Alex Kelly
by
7.2k points