120k views
4 votes
Lamar bought a 6-kilogram can of pistachios for $6.90. What is the unit price?

A $1.90
B) $1.30
C$1.10
D $1.15

User Chrisdinn
by
8.4k points

1 Answer

5 votes

Answer:

$1.15

Explanation:

6.90/6=1.15

User Zajke
by
8.0k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories