189k views
3 votes
I have an assignment due today. I need help.

If you have time to help me and your serious about it comment on this and I’ll send the problems I need help with.
Thank you

1 Answer

2 votes

Answer:

62 m/s = 138.7 mi/h

Explanation:

62 m/s = 62 x (3600/1000) x (1/1.61)

= 138.7 mi/h

Best Regards!

User Imani
by
7.9k points