122k views
1 vote
2gallon container of window cleaner costs $15.04. What is the price per cup?

User Flo Bayer
by
4.8k points

1 Answer

6 votes

Answer:0.47 cents per cup

Explanation:

Since they’re are 32 cups in 2 gallons, we can divide $15.04 by 32 and get the answer

User Naga Budigam
by
4.4k points