Answer:
L = 260 cm^2
Explanation:
height h = 12 cm
slant height s = 13 cm
side length a = 10 cm
lateral edge length e = 13.928388277184 cm
1/2 side length r = 5 cm
volume V = 400 cm^3
lateral surface area L = 260 cm^2
base surface area B = 100 cm^2
total surface area A = 360 cm^2
Genda: h = height
s = slant height
a = side length
e = lateral edge length
r = a/2
V = volume
L = lateral surface area
B = base surface area
A = total surface area