44.7k views
2 votes
A 64-fluid-ounce carton of fruit punch costs $1.28. What is the price per cup?

User Hynick
by
6.2k points

1 Answer

0 votes

Answer:

16 cents a cup

Explanation:

64 divided by 8=8

1.28 divided by 8=0.16

User Lombric
by
5.7k points