97.3k views
2 votes
You had $21 to spend on two notebooks. After buying them you had $17. How much did each notebook cost?

User Tayvano
by
7.5k points

1 Answer

2 votes

2$ each notebook

First you find how much you spent. You spent 4$ then divide it in half. That is how you get the answer.

User Alexwlchan
by
7.6k points

Related questions

1 answer
2 votes
187k views
1 answer
4 votes
105k views
2 answers
3 votes
230k views