Answer:
Cost of 3 pounds:
5.25(3)−4.75=11
Cost of p pounds:5.25p-4.75
5.25p−4.75
Explanation:
Since 1 pound of apples costs $5.25, 3 pounds of apples would cost $5.25 5.25×3 or $15.75. The coupon would save $4.75, so the final cost is $15.75-$4.75 or $11.
Cost of 3 pounds:
5.25(3)−4.75=11
Cost of p pounds:5.25p-4.75
5.25p−4.75