222k views
3 votes
Piper went to the store to buy some apples. The price per pound of the apples is $5.25 per pound and she has a coupon for $4.75 off the final amount. With the coupon, how much would Piper have to pay to buy 3 pounds of apples? Also, write an expression for the cost to buy pp pounds of apples, assuming at least one pound is purchased.

User Calebds
by
5.4k points

2 Answers

4 votes

Answer:

Cost of 3 pounds:

5.25(3)−4.75=11

Cost of p pounds:5.25p-4.75

5.25p−4.75

Explanation:

Since 1 pound of apples costs $5.25, 3 pounds of apples would cost $5.25 5.25×3 or $15.75. The coupon would save $4.75, so the final cost is $15.75-$4.75 or $11.

Cost of 3 pounds:

5.25(3)−4.75=11

Cost of p pounds:5.25p-4.75

5.25p−4.75

User Alexander Craggs
by
6.2k points
2 votes
ANSWER—-$11.00




Explain—— 5.25 per pound x 3pp =15.75

Coupon 4.75 off final amount
15.75 - 4.75=11.00
User Ulu
by
5.3k points