126k views
1 vote
A wire 6.60 m long with diameter of 2.05 mm has a resistance of 0.0310 Ω.

Find the resistivity of the material of the wire.
rho= Ω*m

User Ymochurad
by
6.4k points

1 Answer

6 votes

Answer:

1.551×10^-8 Ωm

Step-by-step explanation:

Resistivity of a material is expressed as shown;.

Resistivity = RA/l

R is the resistance of the material

A is the cross sectional area

l is the length of the wire.

Given;

R = 0.0310 Ω

A = πd²/4

A = π(2.05×10^-3)²/4

A = 0.000013204255/4

A = 0.00000330106375

A = 3.30×10^-6m

l = 6.60m

Substituting this values into the formula for calculating resistivity.

rho = 0.0310× 3.30×10^-6/6.60

rho = 1.023×10^-7/6.60

rho = 1.551×10^-8 Ωm

Hence the resistivity of the material is 1.551×10^-8 Ωm

User Deshon
by
6.7k points