menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Abhasra spent $56 on seven fancy pens. How much did each pen cost?
asked
Feb 10, 2021
24.9k
views
3
votes
Abhasra spent $56 on seven fancy pens.
How much did each pen cost?
Mathematics
high-school
Mister M
asked
by
Mister M
8.7k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
1
vote
The answer would be eight because you would need to do 56÷7=8
Koxon
answered
Feb 15, 2021
by
Koxon
8.4k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Oct 12, 2021
213k
views
Abhasra bought nine fancy pens for a total of $44.01. How much did each pen cost? A.) $4.21 B.) $4.89 C.) $4.42 D.) $396.09
Chinenye
asked
Oct 12, 2021
by
Chinenye
7.8k
points
Mathematics
college
2
answers
3
votes
213k
views
asked
Sep 3, 2021
198k
views
Abhasra bought 8 writing utensils for a total of $38. Pens cost $6 and pencils cost $1. How many of each writing utensil did she buy?
David Welch
asked
Sep 3, 2021
by
David Welch
8.5k
points
Mathematics
high-school
1
answer
2
votes
198k
views
asked
Sep 13, 2017
151k
views
Bill and abhasra are selling pies for a school fundraiser. Customers can buy blueberry pies and black berry pies. Bill sold 12 blueberry pies and 9 blackberry pies for a total of $324. Abhasra sold 6 blueberry
Nicolas Maloeuvre
asked
Sep 13, 2017
by
Nicolas Maloeuvre
8.9k
points
Mathematics
high-school
2
answers
1
vote
151k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
A dealer sells a certain type of chair and a table for $40. He also sells the same sort of table and a desk for $83 or a chair and a desk for $77. Find the price of a chair, table, and of a desk.
The cost of 5 similar digital cameras and 3 similar video cameras is 3213. Each video camera costs 4 times as much as each digital camera. John buys a digital camera and a video camera. How much does he
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org