37.9k views
19 votes
Find the unit price.

8 pencils for $5.60
$5.60 8
8=8 1
(Type an integer or a decimal. Do not include the $ symbol in your answer.)
$
per pencil

1 Answer

7 votes

Answer:

To find the unit price you simply divide 5.60 ÷ 8

the answer would be 70 cents per pencil

User Christian Doucette
by
7.8k points