44.2k views
0 votes
A total journey of 170 miles, in 3 hours, what would be your average velocity? (in miles/hour) *

User Senaps
by
7.1k points

1 Answer

5 votes

Answer:

Velocity = 56.67 mi/hr

Step-by-step explanation:

Distance = 170 miles

Time = 3 hours

Velocity =?


Velocity = (Distance)/(Time) \\\\V = (170)/(3) \\\\V =56.67

User Nils De Winter
by
6.9k points