116k views
0 votes
What is the pressure, in atm, of 1.0 moles of neon gas in a 5.0 L steel container at a temperature of 291 K?

1 Answer

4 votes

Answer:

4.78atm

Step-by-step explanation:

given: v=5L R=0.0821LatmK^-1*291K

n=1mol T=291K

PV=nRT

P= 1mol*0.0821LatmK^-1*291K / 5.0L

=4.78atm

User Shahzad Tariq
by
6.9k points