Answer:
4.78atm
Step-by-step explanation:
given: v=5L R=0.0821LatmK^-1*291K
n=1mol T=291K
PV=nRT
P= 1mol*0.0821LatmK^-1*291K / 5.0L
=4.78atm
7.8m questions
10.4m answers