78.8k views
2 votes
Kelly bought a dozen cupcakes for $30 what is the cost of one cupcake?​

User Atedja
by
5.4k points

1 Answer

6 votes

Answer:

cost of 1 dozen cupcake =30$

cost 12 cupcake =30$

cost of 1 cupcake=30/12

=2.5$

User Dobler
by
5.8k points